Pages Menu
Categories Menu

Patriarchal Vicar for Jerusalem and Palestine

 H.E. William Shomali

Patriarchal Vicar for Jerusalem and Palestine

May 15, 1950: Born in Beit Sahour (Palestine).

September 05, 1961: Entered the Minor Seminary in Beit Jala.

June 24, 1972: Ordained priest in the Co-Cathedral of Jerusalem by Patriarch Jacques Joseph Beltritti.

August 1972: Vicar in Zarqa North with Pastor Fr. Mario Furlan.

July 24, 1975: Priest in Shatan (Jordan).

1976: Joined Yarmouk University English Literature section in Jordan.

1980: Obtained a BA in English Literature.

August 1980: Professor at the Major Seminary in Beit Jala and director of the Minor Seminary.

1982: Vicar-Rector of the Seminary.

September 09, 1985: Study of Liturgy at St. Anselm (Rome).

May 06, 1989: Defended his doctoral thesis and returned to the Seminary in Beit Jala.

September 01, 1989: Professor of Liturgy, Vice Rector and Prefect of Studies: sections of philosophy and theology at the Seminary.

1995: published a book of songs and parts used in all parishes (seven consecutive editions).

October 1998: General Administrator of the Patriarchate in Jerusalem.

September 2005: Rector of the Seminary in Beit Jala.

August 2009: Chancellor of the Latin Patriarchate of Jerusalem.

May 27, 2010: Episcopal consecration as auxiliary bishop of Jerusalem in the Basilica of Saint Catherine in Bethlehem.

Feb 8, 2017: Nominated as Patriarchal Vicar for Jordan


Address:

Email : ws@lpj.org