Pages Menu
Categories Menu

Bishops and Vicars Emeritus

H.E. Kamal Hanna Bathish

Auxiliary Bishop and Vicar General Emeritus.

 

December 26, 1931: Born in Haifa.
June 29, 1955: Ordained a priest.
April 29, 1993: Appointed Titular Bishop of Jericho.
July 3, 1993: Ordained a Bishop.

 

Address:

Latin Patriarchate of Jerusalem
P.O.B. 14152
91141 Jerusalem
Tel: (+972)(0)26282323
Fax: (+972)(0)26260923
E-mail: kamal_1bat@lpj.org

 


 

H.E. Salim Sayegh

Auxiliary Bishop and Patriarchal Vicar Emeritus for Jordan.

 

April 15, 1935: Born in Rumaimin (Jordan).
June 28, 1959: Ordained a priest.
November 26, 1981: Appointed Titular Bishop of Acque di Proconsolare.
January 6, 1982: Ordained a Bishop in Rome by His Holiness John Paul II.

 

Address:

Latin Vicariate
28 Princess Alia Street – Sweifieh
P.O.B. 851379
11185 Amman – Jordan
Tel: (+962)(0)65929546 / (+962)(0)5929547
Fax: (+962)(0)65920548
 

 

Herrera

Father Evenzio Herrera Diaz, ofm

Vicar for Cyprus

 

September 24, 1955: Born in Spain.
August 1, 1981: Ordained a priest.
August 3rd, 2010: Appointed a Vicar .

For more information about the Vicariate in Cyprus.

Address:

Holy Cross Church
Paphos Gate – 1010 Nicosia
P.O.B. 21964 – 1515 Nicosia
Tel: (+357) (22) 662132 – Fax: (+357) (22) 660767
E-mail: holcross@logos.cy.net