Pages Menu
Categories Menu

Posted in Diocese, Priests

Fr. Manuel Bader

06.03.1940 : born in Al Khirbeh

03.10.1953 : joined Lower Seminary Beit Jala, recommended by Fr Saadeh

29.06.1965 : ordained priest in Jerusalem, at LPJ Cathedral

05.08.1965 : Assistant to Fr Fouad Hijazin  at Al Fuheis Parish

1966 : temporary appointment at Ajloun & Al Khirbeh Parishes after car accident to Frs Michel & Khalil

1966 : Assistant to Al Bishara Parish  Jebel Lweibdeh

20.08.1969 : Assistant to Fr Forlan at North Zerka Parish

10.1973 : studied Catechism at Latran Univesity

24.07.1975 : Parish Priest at al Fuheis

01/1978 : travelled to Wurzburg, Germany, appointed as Parish priest

1988 :  priest at another Parish in Germany