Pages Menu
Categories Menu

Posted in Diocese, Priests

Fr. Johnny Sansour

Fr. Johnny Sansour

11.11.1946 : born in Beit Jala

25.09.1957 : joined  Beit Jala Lower Seminary

27.06.1970 : ordained priest in Jerusalem at Dormition Abbey by Patriarch Alberto Gori

09/1970 : secretary Patriarchate

09/1971 : Assistant to Fr. Michel Saba, at Christ the King Parish , Al Misdar Amman

09/1972 : Assistant to Fr George Saba, Madaba Parish, Jordan

1973 : Assiostant to Fr Silvio Pressolini, Taybeh Parish, Palestine

24.11.1975 : Parish priest Taybeh

01.07.1989 : secretary  Patriarch

01.07.1992 : Parish Priest of Paphos, Cyprus