Pages Menu
Categories Menu

Posted in Diocese, Priests

Fr. Jalil Awwad

JalilAwad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.04.1937 : born in Zababdeh , Palestine

30.09.1952 : joined the Lower Seminary Beit Jala, on recommendation by Parish Priest Fr Yaacoub Abdel Nour

24.06.1964 : ordained priest a Christ the King Parish Amman, AL Misdar, by Patriarch Alberto Gori ; appointed assistant to Fr Fuad Hijazin,  Parish Priest of Fuheis,  Jordan

05.08.1965 :Assistant to Fr George Saba, Madaba Parish Jordan

09.1972 : Parish Priest Al Khirbeh

24.07.1975 : Parish Priest of Naour, Jordan

07.1976 : Parish Priest of Abboud

29.08.1986 : Parish Priest Gaza

1995 : Parish Priest ar-Reineh

1996 : Parish Priest Rafidia

2010: Deceased