Pages Menu
Categories Menu

Posted in Diocese, Priests

Fr. Hisham Ayed Thaba’in

Fr. Hisham Ayed Thaba’in

25.08.1948 : born in Madaba

01.09.1960 : joined Lower Seminary Beit Jala

24.06.1972 : ordained priest in Jerusalem, at LPJ, by Patriarch Yaacoub Beltritti

08/1972 : Asistant to Fr Michel Sabbah at Christ the King parish Al Misdar, Amman

08/1973 : assistant to Fr Naoum Karadsheh, Al Hashimi Parish, Amman

20.08.1974 : Assistant to F Mario Forlan at North Zerka Parish, Jordan

06/1977 : studied English Literature in Aleppo, Syria

19.08.1978 : Assistant to Fr Zakaria Farwaji, Al Fuheis Parish, Jordan

1979 : Assistant to Fr Yaacoub Hijazin, Al Fuheis Parish,  Jordan

15.06.1980 : Gaza Prish Priest

19.08.1982 : Jenin Parish priest

31.07.1983 : tookm over from Fr houbash, Rmleh

1984 : Parish Priest al Rameh

1995 : Abboud Parish Priest

06/1998 : Arabic-speaking parish in Los Angeles

08/2002 : sent to USA  with priests from Gift of Faith