Pages Menu
Categories Menu

Posted in Diocese, Priests

Anton Ehremat

AntounEmil06.06.1951 : born in Beirut (Lebanon)

04.09.1963 : Entered Minor Seminary in Beit Jala

04.06.1976 : ordained a priest in Jerusalem, at LPJ Co-Cathedral at the hands of Patriarch Yaacoub Beltritti

16.07.1976 : Assistant to Ramallah Parish Priest Fr. Louis Favro

11/1977 : designatd in South Sudan

01.03.1982 : came back from Sudan

1982 : designated by other friars from “Fidei Donum” to Abu Dhabi, to help Mgr Grimoli, Apostolic Delegate to Gulf States

10/1986 : Assistant to Parish Priest of Jebel Lweibdeh (Amman)

10/1987 : Parish Priest at Tlaa Al Ali (Amman)

1989 : Parish priest in Ajlun (Jordan)

10/04/1992 : Priest Christ the King Parish – Al Misdar

08/2002 : Parish Priest at  Marka – Amman